تبلیغات
طوبی - آیا ما هم می توانیم مانند برخی از معصومین از خدا درخواست مرگ کنیم؟

برخی از معصومین از خدا درخواست مرگ کرده اند همانند حضرت زهرا سلام الله علیها یا امام کاظم علیه السلام و همچنین حضرت مریم که فرمود: « یا لیتنی مت قبل هذا» با این وجود اشکالی دارد که از خدا بخواهیم مرگ ما را برساند؟

ما براساس ایمانمان آخرت را دوست داریم؛ ولی بالاخره قصورها و تقصیرهایی داریم  که البته  همیشه با این امید و تصمیم هستیم که بتوانیم مقداری از آن‌ها را جبران کنیم؛ اما معمولا از مرگ ترس داشته و آن را دوست نداریم.

امیر المومنین علیه السلام  خطاب به حارث همدانی می فرمایند:
وَأَكْثِرْ ذِكْرَ الْمَوْتِ وَمَا بَعْدَ الْمَوتِ، وَلاَ تَتَمَنَّ الْمَوْتَ إِلاَّ بِشَرْط وَثِیق.

بسیار به یاد مرگ و منزلهاى پس از آن باش، امّا هرگز آرزوى مرگ مكن مگر آنگاه كه صددرصد به رضایت الهى مطمئن باشى.
درخواست مرگ از طرف حضرت زهرا سلام الله علیها یا امام کاظم علیه السلام ، حضرت مریم و ... که صد در صد مطمئن به رضایت خداوند هستند ایرادی ندارد. ولی برای کسی که چنین اطمینانی ندارد درخواست مرگ مطلوب نیست و واقعا چه کسی هست که علم و یقین دارد که خداونداز او راضی هست ؟

پس ما باید به جای درخواست مرگ از خدا درخواست اصلاح خود را داشته باشیم و دعای عاقبت بخیری و پاکی قبل از مرگ .

اما در خواست مشروط و یا درخواست مرگ در راه خدا و شهادت و یا دعا برای لقاءالله که آرزوی هر مومنی می باشد مانعی ندارد.

امام سجاد علیه السلام به خدا عرض می کند :
«وَ عَمِّرْنِی مَا كَانَ عُمُرِی بِذْلَةً فِی طَاعَتِكَ، فَإِذَا كَانَ عُمُرِی مَرْتَعاً لِلشَّیْطَانِ فَاقْبِضْنِی إِلَیْكَ قَبْلَ أَنْ یَسْبِقَ مَقْتُكَ إِلَیَّ، أَوْ یَسْتَحْكِمَ غَضَبُكَ عَلَیَّ»

و به من عمر بده تا زمانی كه در طاعت تو به سر شود و چون عمر من مرتع و چراگاه اهریمن گردد، جان من بستان پیش از آنكه خشم تو بر من سبقت گیرد یا غضب بر من مستحکم شود.

نکته ای دیگر درباره درخواست مرگ از طرف معصومین علیهم السلام

خداوند می فرماید: «قُلْ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ هَادُوا إِن زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِیَاء لِلَّهِ مِن دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِینَ ؛ اگر راست می‌گویید که از اولیای خدا هستید تمنای مرگ کنید.»

طبق برداشتی که از این آیه می شود که فرمود ان کنتم اولیاء لله یکی از عللی که اولیای خدا تمنای مرگ می‌کنند اثبات دروغ کسانی است که به دروغ خودشان را اولیای خدا می‌نامیدند که خداوند بعد از آن می فرماید «و لا یتمنونه ابدا بما قدمت ایدیهم » آنها به خاطر اعمالی که انجام داده و از پیش فرستاده اند از مرگ وحشت دارند و هرگز تمنای مرگ نمی کنند اما اولیای الهی که تشنه دیدار محبوب هستند همیشه آرزوی دیدار حضرت دوست را دارند و از مرگ هراسی نخواهند داشت