تبلیغات
طوبی - تزلزل ایمان در اثر برآورده نشدن دعا ها
دوشنبه 24 آبان 1389

تزلزل ایمان در اثر برآورده نشدن دعا ها

   نوشته شده توسط:    نوع مطلب :همه چیز درباره دعا ،

پرسش:
مدت خیلی زیادی است که جهت رفع مشکل مادی پدر شب و روز از هیچ دعایی فروگذار نکردم و چون جوابی نگرفته ام به لحاظ ایمانی متزلزل شدم، راهنمایی ام کنید.


پاسخ:
ما در متون دینی دعوت به دعا کردن شدیم و این امر بسیار مدح شده است و به ما وعده برآورده شدن داده شده اما باید به این نکات توجه کنیم که هر دعایی و تحت هر شرایطی برآورده نمی شود، شرایط بسیاری دارد که به آن شرایط و اینکه آلان این دعا شرایط را دارد و به صلاح دعا کننده است یا خیر را فقط خداوند می داند و اوست که تصمیم گیرنده است البته فراموش نشود که دعا جانشین عمل نیست و نمی توان بدون عمل و تنها با دعا به مقصود رسید، یعنی معنای امر کردن خداوند به بندگان که دعا کنید؛ این نیست که قوای خود را تعطیل کنید بلکه دعا باید همراه با اقدام باشد. البته پیدا کردن حالت دعا بسیار موضوعیت دارد؛ اگر کسی در دعا کردن حال معنوی پیدا کرد توفیقی است که نصیب هر کس نمی شود، مولوی عارف و شاعر بزرگ ایران داستانی نقل می کند[1]که خلاصه آن این است که: مردی بسیار دعا و گریه می کرد، شبانگاهی شیطان به او گفت: این همه «یا الله یا الله» گفتی، آیا خداوند حتی یک لبیک به تو گفت؟ مرد از این پیام دل آزرده شد و آن را باور کرد و دست از دعا و نیایش برداشت، چرا که می دید این اعمال سودی ندارد و خداوند به او اقبال نکرده است. یک شب ندای آسمانی او را متوجه اشتباهش کرد و به او گفت: همین که توفیق پیدا می کنی و «یا الله یا الله» می گویی این نتیجه لبیک گفتن ما است اگر ما لبیک نگوییم هرگز تو این حال معنوی را پیدا نمی کنی زیرا هر «یا الله» تو لبیک ماست و خود دعا کردن، یک ذخیره ای معنوی برای آخرت می باشد.
مطلب دیگر اینکه: بعضی دعاها به خاطر رعایت مصلحت خود دعا کننده روا نمی شود چون انسان به همه وجوه یک عمل احاطه علمی ندارد و ای بسا اموری را می خواهد که به ضرر او هستند، قرآن کریم در این مورد می فرماید: *وَ یدْعُ الْانسَانُ بِالشرَِّّ دُعَاءَهُ بِالخَْیرِْ  وَ کاَنَ الْانسَانُ عجَُولًا*[2] انسان (بر اثر شتابزدگی)، بدیها را طلب می‏کند آن گونه که نیکیها را می‏طلبد و انسان، همیشه عجول بوده است! و نیز می فرماید: ..وَ عَسی أَن تَکْرَهُواْ شَیا وَ هُوَ خَیرٌْ لَّکُمْ  وَ عَسی أَن تُحِبُّوا شَیا وَ هُوَ شَرٌّ لَّکُمْ  وَ اللَّهُ یعْلَمُ وَ أَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ [3]چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‏داند، و شما نمی‏دانید.
و گاهی زمان استجابت در وقت دیگری است و آن زمانی که دعا می کند به مصلحت دعا کننده نیست.

[1] مثنوی معنوی دفتر سوم ص 352
[2] سوره اسری آیه 11
[3] سوره بقره آیه 216* کُتِبَ عَلَیکُمُ الْقِتَالُ وَ هُوَ کُرْهٌ لَّکُمْ  وَ عَسی أَن تَکْرَهُواْ شَیا وَ هُوَ خَیرٌْ لَّکُمْ  وَ عَسی أَن تُحِبُّوا شَیا وَ هُوَ شَرٌّ لَّکُمْ  وَ اللَّهُ یعْلَمُ وَ أَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ * جهاد در راه خدا، بر شما مقرّر شد در حالی که برایتان ناخوشایند است. چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حالآن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‏داند، و شما نمی‏دانید.

منبع: پایگاه حوزه، شماره 17025