تبلیغات
طوبی - جذب دیگران به نماز
یکشنبه 3 بهمن 1389

جذب دیگران به نماز

   نوشته شده توسط:    نوع مطلب :نماز ،

اگر شما با كسانى روبرو شوید كه نماز نمى‏خواند ولى به روزه گرفتن و مسلمان بودن معتقد است، براى جذب او به نماز چه اقدامى مى‏كنید؟

اگر شما با كسانى روبرو شوید كه نماز نمى‏خواند ولى به روزه گرفتن و مسلمان بودن معتقد است، براى جذب او به نماز چه اقدامى مى‏كنید؟

معتقد ساختن افراد ، تلاشى پر دامنه همراه با آگاهى، استقامت و تعهد مى‏طلبد. از دیگر سو افراد از جهت میزان آگاهى، روند تأثیرپذیرى،میزان حقیقت طلبى یا حقیقت گریزى، مراتب بسیار متفاوتى دارند. بنابر این هرگز نمى‏توان انتظار داشت كه با ارائه نسخه واحدى، بتوان هر فرد رابه سهولت به سوى دین دعوت كرد؛ بلكه این مسأله از سویى مرتبط با توان‏مندى‏ها و قدرت جذب شخص هدایتگر از جهت بهره‏مندى‏هاى علمى وعملى، كشش‏هاى اخلاقى و كیفیت اثرگذارى است و از دیگر سو مرتبط با ویژگى‏هاى روحى، اخلاقى، روانشناسى و ذهنى مخاطب مى‏باشد. بنابراین آنچه به صورت كلى مى‏توان بر شمرد این است كه:
1- كسى كه در صدد هدایت دیگران است، باید از نظر اخلاقى به گونه‏اى باشد كه بتواند مخاطب را به خود جذب نماید.
2- هدایتگر باید درك درستى از مخاطب، میزان انحراف وى، ارزش‏هایى كه بدان وابسته است یا به سمت آنها گرایش دارد، راه نفوذ و تأثیردرونى و ... داشته باشد.
3- ارشاد كننده باید آگاهى كافى نسبت به دین حق داشته باشد و بتواند به خوبى از عهده پاسخ‏گویى به سؤالات و شبهات مخاطب برآید. علاوه برامور فوق، شخص باید به گونه‏هاى مختلف از عوامل تأثیر گذار بر مخاطب استفاده كند و با برنامه‏ریزى حساب شده و تدریجى او را به سمت دین وحقایق الهى دعوت نماید.
باید در این گونه موارد مراتب امر به معروف و نهى از منكر رعایت شود؛ یعنى، ابتدا باید از راه تذكر شروع كنید و بهتر است براى ترغیب وتشویق آنان به نماز، فواید و آثار آن و عواقب سوء دنیوى و اخروى ترك آن را براى آنها بیان كنید و بعضى از كتاب‏هایى را كه در این زمینه نوشته شده‏به آنان معرفى كنید؛ مثل كتاب:
1- پرتوى از اسرار نماز، محسن قرائتى‏
2- هزار و یك نكته درباره نماز، حسین دیلمى‏
3- جلوه‏هاى نماز در قرآن و حدیث، احمد صادقى اردستانى‏
4- ترجمه اسرارالصلوة، شهید ثانى‏
همچنین آنان را براى رفتن به مساجد و مجالس مذهبى تشویق و ترغیب كنید. در بعضى موارد نیز اگر كناره‏گیرى و یا قهر كردن مؤثر باشد،مى‏توانید از این راه وارد شوید و اگر هیچ یك از این امور تأثیرى نداشت از راه پرخاش و تندى كردن وارد شوید و اگر هیچ یك از اینها در آنان تأثیرنكرد، بر شما تكلیفى نیست.
پیشنهاد ما به شما در راهنمایى ایشان چند چیز است كه ان‏شاءاللَّه با دقت، سعى در انجام آن داشته باشید:
الف( سعى كنید افرادى كه صحبت آنها بر روى ایشان نافذ است، پیدا كنید و از آنان بخواهید كه با مهارت و شگرد شایسته‏اى، با وى درباره نمازصحبت كنند.
ب( با عمل خویش انگیزش خواندن نماز را در او ایجاد كنید. سعى كنید شما و بقیه دوستانتان، نمازتان را در حضور ایشان برگزار كنید و شوراشتیاق خود به نماز و راز و نیاز با خدا را هر چه بهتر به منصه ظهور برسانید.

ج( فلسفه نماز را در فرصت‏هاى مناسب بیان كنید؛ مثلاً سؤال و جواب‏هایى كه قبلاً تهیه دیده‏اید، بین شما و بقیه دوستانتان و یا هر كس دیگرى‏مطرح و جواب داده شود. البته لازمه‏اش مطالعه و پیش بینى قبلى است. به عنوان نمونه در اینجا به چند جمله اشاره مى‏شود: فطرت انسان خواهان‏تشكر از ولى نعمت است.»جبلّت القلوب على حبِّ من احسن الیها« ؛ قلب‏ها بر اساس دوستى و محبت كسى كه به انسان احسان كند، آفریده شده است« واز آنجا كه در اصل خداى سبحان خالق و هستى بخش ماست و از سویى همه نعمت‏ها و بركاتى كه در زندگى ما وجود دارد از آن اوست. بنابر این‏لازم است به اقتضاى تكلیف فطرى خودمان از قادر منّان تشكر كنیم. حال این تشكر باید به چه شكل و كیفیتى باشد؟ انبیاى الهى روشنگر این‏حقیقت بوده‏اند و نبىّ مكرّم اسلام نیز به نوبه خویش نماز را با این شكل و هیئت خاص به ما معرفى فرموده‏اند. بنابر این همان گونه كه پروردگارمهربان هر شب و روز، ما را رهین الطاف و بركات خویش گردانیده است، ما بندگان نیز موظّفیم هر چند ساعت یك بار در برابر محبوب قلب و عزیزدلمان بایستیم و از او نهایت سپاسگزارى و تشكر را بنماییم. نماز تشكر است، تواضع است، تجدید عهد با خداست، ابراز نیاز در برابر بى‏نیاز مطلق‏است. نماز زنده نگاه داشتن یاد خدا در دل است. نماز انسان را به خدا نزدیك و با او مأنوس مى‏كند و اصولاً اگر نماز با توجه و خشوع و حضور قلب‏ادا شود، به یقین در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را از زشتى‏ها و گناهان مصونیّت مى‏بخشد.
د( پیشنهاد دیگر اینكه تلاش كنید ایشان را به نماز جمعه و جماعت ببرید.
و( تلاش كنید از نماز بزرگان و شخصیت‏ها در نزد ایشان صحبت كنید؛ مثلاً حضرت على)ع( با همه شخصیت و گرفتارى‏هایى كه داشتند،چگونه و با چه اشتیاقى به اقامه نماز مى‏پرداختند. همچنین گرایش رجال بزرگ سیاسى، علمى و... به نماز را، به ایشان گوشزد كنید.
در ضمن مطالعه كتاب‏هاى ذیل در این زمینه مفید است:
1- راز نماز، محسن قرائتى‏
2- پاداش‏هاى نمازگزاران‏
3- داستانها و حكایت‏هاى نماز (1)
4- یكصد و چهارده نكته درباره نماز
5- معاد، شهید دستغیب‏


کلمات کلیدی: جذب دیگران به نماز ،

منبع: منبع ،